You are here

Co to jest rekuperacja? W jaki sposób da się odzyskiwać energię cieplną? Co to jest komora chłodnicza?

Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/includes/menu.inc).
W różnych sytuacjach ważne jest otrzymanie oraz zachowanie konkretnej temperatury w pomieszczeniach na z góry określonym poziomie. Dotyczy to zarówno temperatur wysokich jak i niskich. Jakie można podać przykłady zastosowania różnego rodzaju systemów, jakie w ekonomicznym utrzymaniu temperatur pomagają.

Właściciele domów jednorodzinnych, jacy ogrzewają je w okresie zimowym, z reguły poszukują odpowiednich i opłacalnych rozwiązań. Istnieje wiele systemów ogrzewania, natomiast z pewnością funkcjonują one w sposób bardziej ekonomiczny razem z rekuperatorem. Tego typu urządzenie jest coraz bardziej popularne w naszym kraju. Wiele ludzi przekonuje się, że w ten sposób można zaoszczędzić dużo ciepła, które w normalnych warunkach uleciałoby na zewnątrz przez wentylację. W jaki sposób działa taki system?

komory chłodnicze
Author: Bruce Guenter
Source: http://www.flickr.com
Rekuperacja (dowiedź się więcej) to jest odzyskiwaniem ciepła, za które przecież zapłaciliśmy aby je wyprodukować. To sposób na to, żeby ciepło to nie ulatywało bezpowrotnie, ale zostało powtórnie wykorzystane. W takim celu, w domach zakłada się urządzenia zwane rekuperatorami. Przy ich pomocy można zagrzać powietrze, jakie wlatuje z zewnątrz ciepłem, które odzyskiwane jest z powietrza ulatującego. Poza tym można zamontować też filtry, które odseparowują wszelkie spaliny (https://www.wkg.pl/o-nas/srodowisko-2/) czy inne szkodliwe rzeczy.

W wielu firmach stosuje się komory chłodnicze (czytaj więcej). To specjalne miejsca, w jakich jest bardzo zimno. Służą do przechowywania artykułów, jakie normalnie szybko by się zepsuły. Taka komora jest tak zaprojektowana, aby w najbardziej ekonomiczny sposób utrzymać niską temperaturę wewnątrz. Zastosowana izolacja oraz odpowiednie rozwiązania technologiczne, pozwolą na obniżenie wydatków związanych ze zużyciem energii.

To ważne, aby szukać firm, które zajmują się tego typu pracami w sposób profesjonalny. Im lepiej zaplanowana oraz zrealizowana inwestycja, tym bardziej ekonomiczna eksploatacja. Czy musimy ogrzać dom, czy też musimy mieć bardzo wyjątkowe warunki z niską temperaturą, trzeba dokładnie obliczyć, jakie są nasze potrzeby względem ilości cieplejszego bądź chłodnego powietrza. W ten sposób będziemy mogli stworzyć w największym stopniu optymalne rozwiązanie dla siebie. A tym samym mieć jak najlepszą wydajność urządzeń przy możliwie najniższych wydatkach.