You are here

Jaką rolę odgrywa elektryczna energia w życiu codziennym, jakie są podstawowe sposoby jej produkcji.

Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/includes/menu.inc).
Nasz współczesny świat nie może się rozwijać bez prądu, na nim opiera się praktycznie całe nasze życie. Jego brak przez kilka dni mógłby spowodować całkowity chaos i paraliż, nie wspominając o ogromnych finansowych stratach. Lecz zaświecając lampę w pokoju niewiele osób ma świadomość tego, skąd się tak naprawdę ta energia bierze. W praktyce zdecydowana większość stosowanej przez ludzi energii jest wytwarzana w najróżniejszych elektrowniach.

A wszystkie takie elektrownie sprowadzać się będą do jednego, czyli do zasilenia jakimś sposobem mniejszego lub większego generatora, jaki obracając się wytwarza prąd.

Zaabsorbował Cię ten tekst? Jeżeli tak, to zobacz jeszcze ten świetny artykuł (https://www.rkstyl.com.pl/artykul/oknoplast/2/1). Sprawdź, to również okaże się dla Ciebie warte zainteresowania.

Oczywiście elektrownie składają się nie tylko z urządzeń służących generowaniu prądu, lecz również szeregu pobocznych podzespołów. W skład ich będą też wchodzić między innymi rozdzielnie, w których energia elektryczna jest kierowana do wybranych odbiorców, a także mnóstwo układów i systemów do sterowania.

Czy rozpatrywana tematyka bardzo Cię zajęła? Jeśli tak, to kliknij ten link, a tam zobaczmy także inne artykuły.

Duże elektrownie zajmują powierzchnię czasem i paru hektarów i każdego dnia zużywają wiele energii.

przydomowy waiatrak
Author: Don Graham
Source: http://www.flickr.com
Do tego, aby taka elektrownia mogła wytwarzać prąd, konieczne jest zapewnienie jakiejś energii do tego, aby prądnica mogła się kręcić. Z reguły wykorzystywana jest gorąca para wodna, która podczas rozprężania w specjalnych komorach powoduje kręcenie się wału napędzającego generator. W elektrowniach cieplnych para produkowana jest przez spalanie gazu albo węgla, za to elektrownie atomowe stosują energię rozszczepialnych pierwiastków promieniotwórczych. W pewnych regionach dużą popularnością się cieszą elektorowie wodne, lecz one będą wymagać odpowiedniego ukształtowania terenu. Z pewnością w takie trendy będzie się wpisywać elektrownia wiatrowa, popularnością cieszą się również panele słoneczne.

Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na kwestie ochrony przyrody, więc i w temacie produkcji prądu pojawiają się ekologiczne trendy. Ich objawem jest coraz większe wykorzystanie naturalnych źródeł energii, jakie są praktycznie nieograniczone, a oprócz tego w czasie produkowania energii nie ma emitowania szkodliwych substancji.