You are here

Jaką rolę odgrywa elektryczna energia w życiu codziennym, jakie są podstawowe sposoby jej produkcji.

Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/includes/menu.inc).
Nasz współczesny świat nie może się rozwijać bez prądu, na nim opiera się praktycznie całe nasze życie. Jego brak przez kilka dni mógłby spowodować całkowity chaos i paraliż, nie wspominając o ogromnych finansowych stratach. Lecz zaświecając lampę w pokoju niewiele osób ma świadomość tego, skąd się tak naprawdę ta energia bierze. W praktyce zdecydowana większość stosowanej przez ludzi energii jest wytwarzana w najróżniejszych elektrowniach.

A wszystkie takie elektrownie sprowadzać się będą do jednego, czyli do zasilenia jakimś sposobem mniejszego lub większego generatora, jaki obracając się wytwarza prąd. Oczywiście elektrownie składają się nie tylko z urządzeń służących generowaniu prądu, lecz również szeregu pobocznych podzespołów. W skład ich będą też wchodzić między innymi rozdzielnie, w których energia elektryczna jest kierowana do wybranych odbiorców, a także mnóstwo układów i systemów do sterowania. Duże elektrownie zajmują powierzchnię czasem i paru hektarów i każdego dnia zużywają wiele energii.

przydomowy waiatrak
Author: Don Graham
Source: http://www.flickr.com
Do tego, aby taka elektrownia mogła wytwarzać prąd, konieczne jest zapewnienie jakiejś energii do tego, aby prądnica mogła się kręcić. Z reguły wykorzystywana jest gorąca para wodna, która podczas rozprężania w specjalnych komorach powoduje kręcenie się wału napędzającego generator. W elektrowniach cieplnych para produkowana jest przez spalanie gazu albo węgla, za to elektrownie atomowe stosują energię rozszczepialnych pierwiastków promieniotwórczych. W pewnych regionach dużą popularnością się cieszą elektorowie wodne, lecz one będą wymagać odpowiedniego ukształtowania terenu. Z pewnością w takie trendy będzie się wpisywać elektrownia wiatrowa, popularnością cieszą się również panele słoneczne.

Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na kwestie ochrony przyrody, więc i w temacie produkcji prądu pojawiają się ekologiczne trendy. Ich objawem jest coraz większe wykorzystanie naturalnych źródeł energii, jakie są praktycznie nieograniczone, a oprócz tego w czasie produkowania energii nie ma emitowania szkodliwych substancji.