You are here

Jak dobrze stawiać murki oporowe? Z jakich materiałów je stawiać? Jak sprawić, by były trwałe?

Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/includes/menu.inc).
Murki oporowe jesteśmy w stanie robić na wiele sposobów. Żeby je postawić możemy zastosować różnorodne materiały, jak cegły, kamienie czy nawet gotowe prefabrykaty.

Murki oporowe od FP Lider
Author: FP Lider
Source: http://www.muryoporowe.pl/
Murki można postawić z kamieni, cegieł klinkierowych, oraz kształtek betonowych, które ułożone są na fundamencie. Elementy tego rodzaju najkorzystniej połączyć z zaprawą cementową. W okresie ich murowania powinniśmy przypilnować, żeby były one przewiązane. To na pewno istotne gdy mamy do czynienia ze specyficznymi kształtami kamienia, które powinniśmy w ten sposób dopasować, by pionowe spoiny między kolejnymi warstwami nie połączyły się, ponieważ murki oporowe mają wtedy słabszą wytrzymałość konstrukcji. Ścianki, które mają nie więcej niż osiemdziesiąt centymetrów wysokości, wznosić można pionowo, bardziej wysokie zaś muszą być pochylone w stronę skarpy o 10-15%.

Jest właśnie niezła strona (http://pily.inter-bis.pl/testowy-produkt), która ma przydatne dane na opisywany temat, więc nie czekaj tylko przestudiuj ją starannie.

To z pewnością zwiększa ich stabilność.

Elki oporowe
Author: FP Lider
Source: http://www.muryoporowe.pl/
Dłuższe murki posiadają dodatkowe wytyczne, w nich bowiem powinniśmy co pięć metrów pozostawić szczelinę dylatacyjną. Na gruntach nieprzepuszczalnych od strony skarpy ułożyć warto kilkunastocentymetrową warstwę odsączającą ze żwiru. Lecz tylko jak ziemia na naszej działce nie jest przepuszczalna. Bardzo wiele tego rodzaju wytycznych odnosi się także do pozostałych podobnych konstrukcji, jak elki oporowe.

Czyżby komentarze z witryny były aż tak inspirujące, że masz ochotę stworzyć własny? Zachęcamy Cię gorąco. Będzie to dla nas duża pomoc.

Po ulewnym deszczu gleba jest bardziej ciężka, jest w stanie więc niszczyć konstrukcję. Żeby napór wilgotnej gleby nie miał wpływu negatywnego na murek, u jego podstaw najlepiej dodać sączki drenarskie, jakie zbierają wodę i odprowadzają ją do studzienki chłonnej. Jak natomiast prezentuje się budowa suchych murków oporowych? Żeby je wybudować nie używamy zaprawy, ponieważ stabilność konstrukcji oferuje właściwe ułożenie elementów.

Suchy murek tworzymy z kamiennych ciosów, posortowanych w ten sposób, by miały co najmniej 2 płaskie, powierzchnie równoległe. Fundament tworzą bloki kamienne, jesteśmy w stanie jednakże też wykorzystać mniej kosztowne betonowe bloczki fundamentowe. Na gruncie nieprzepuszczalnym należy ułożyć je na warstwie tłucznia, ponadto tworzy się również żwirowy drenaż na tyłach murka. Powinien być on nachylony do skarpy, szerokość jego natomiast nie może być niższa niż jedna trzecia wysokości. Nie trzeba warto kłaść sączków drenarskich, ponieważ woda bez trudności przedostaje się przez szczeliny pomiędzy kamieniami.