You are here

Jak zakupować mieszkanie? Czy opłacalne jest od dewelopera? O jakich kwestiach w tym momencie pamiętać?

Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/includes/menu.inc).
Kiedy mamy w planach kupno mieszkania, jakie jest w budowie, należy wiedzieć, w jakiego rodzaju sytuacjach jest to bezpieczne, a w jakich ryzykujemy utratę dużych oszczędności. Tak naprawdę to zawsze kupno mieszkania jest obarczone znaczną dozą ryzyka. Najbardziej małe jest wtedy, jak już nieruchomość istnieje i ma gotową księgę wieczystą. W sytuacji więc mieszkań używanych wystarczy sprawdzić w księdze, najbardziej korzystnie zaraz przed finalizacją transakcji, czy sprzedający jest właścicielem nieruchomości oraz czy jest ona nieobciążona żadnymi długami. Jeszcze bardziej znacznym niebezpieczeństwem niż np. niezapłacone rachunki jest hipoteka, czyli powszechnie wykorzystywana przez banki jako zabezpieczenie dla kredytu.

Mieszkanie
Author: Jeremy Levine
Source: http://www.flickr.com
Bezpieczne jest za to kupno gotowego mieszkania od firmy deweloperskiej, szczególnie jak weźmiemy pod uwagę nowe mieszkania w Poznaniu. Upewnić się należy jednocześnie, czy można się z tego typu firmą umówić u notariusza w obszarze przekazania własności. Czasem bowiem może zdarzyć się, że budynki przez wiele miesięcy czekają gotowe, ale deweloper nie posiada zezwolenia żeby je użytkować. W takiej sytuacji najlepiej, jak sprawa w konsekwencji będzie wyjaśniona. Jednocześnie jeżeli planujemy kupno od dewelopera wybierajmy tylko najlepsze firmy, a jeżeli mieszkania deweloperskie poznań w tej sprawie gwarantuje naprawdę najbardziej znaczny wybór. W tego typu inwestycjach wybór jest rzeczywiście większy, ponadto coraz częściej spełniane są kryteria programu “Mieszkanie dla młodych”. Przypomnijmy, iż w ramach tego programu państwo dopłaca do kredytów na kupno mieszkania.

Dopłata ma zastąpić własny wkład, jaki wymagany jest przez banki. Jak więc mamy w planach zakup mieszkania jakie jest w budowie, to niezbędnie zwracajmy uwagę, czy i jakiego rodzaju rachunek powierniczy zaproponuje nam deweloper. Najlepiej odnaleźć inwestycje z rachunkiem zamkniętym. W ten sposób do wypłacanych przez nas w trakcie budowy pieniędzy deweloper nie będzie posiadał dostępu. Będzie mógł po nie sięgnąć tylko wtedy, jak zawarty będzie akt notarialny, jaki przenosi na nas własność mieszkania. Oznacza to, że w okresie, jak deweloper zbankrutuje, to odzyskamy wszystko, co wcześniej wpłacaliśmy na ten rachunek.