You are here

Jakie zalety mają murki oporowe, opis ich podstawowych rodzajów.

Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/karenmogul.com/modules/block/block.module).
Oporowe murki wykorzystywane są w różnych obszarach budownictwa. Generalnie wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie utrzymanie ziemi w danym miejscu, to znaczy w taki sposób żeby ona nie zsypywała się i spływała, należy zastosować jakiś rodzaj zabezpieczenia.

Mury oporowe
Author: Libet
Source: Libet
Przykładowo może to być wylana konstrukcja z betonu, niekiedy wykorzystuje się różnego rodzaju blachy ze stali o odpowiednim profilu, a dużą popularność mają także różnego rodzaju oporowe murki. Ich bardzo dużym plusem jest prostota montażu, w odróżnieniu do pozostałych technik murki takiej montuje się stosunkowo szybko i niewielkim nakładem pracy. Po pierwsze nie wymagają one jakiś dużych prac przygotowawczych oprócz odpowiedniego ukształtowania terenu. Konstrukcje wylewane z betonu będą na przykład potrzebować zbrojenia, szalunków i później pewnego czasu na związanie, z kolei blachy należy wkopywać głęboko w ziemię, żeby mogły się wystarczająco trzymać. Za to mury - wienerberger.pl/produkty/pustak-stropowy-porotherm-19/62.5 - oporowe po prostu stawia się na ziemi w wyznaczonym miejscu, a później zasypuje z jednej strony.

Najczęściej używane murki mają kształt litery L. Niektóre z wersji mają dodatkowo jeszcze trochę wysunięty drugi koniec, dzięki czemu zaczynają nieco przypominać literę T. Przez takie wysunięcie konstrukcja będzie jeszcze bardziej stabilna i odporna na przewrócenie. elki oporowe wykonywane są w wielu różnych rozmiarach, zależnie od potrzeb i oczekiwań klientów. Do wytwarzania wykorzystuje się mocne odmiany betonu, z dodatkowym zbrojeniem w postaci prętów stalowych.

Dzięki temu są na tyle mocne, że będą sobie dawać radę w miejscach, w których są postawione. Murki w zależności od przeznaczenia posiadają także różne kąty nachylenia. Przeważnie produkuje się je pod kątem prostym, ale w części zastosowań znacznie lepiej sprawdzać się będą przy lekkim nachyleniu. Wiele firm zajmujących się produkcją tego typu murków wykonuje je na zamówienie, według wymagań odbiorców. Wystarczy przekazać parametry murku, jego rozmiary i rodzaj betonu, a następnie za jakiś czas odebrać swoje zamówienie.