You are here

Podstawowe wiadomości w temacie domofonów, czyli parę porad o tym, jak kupić domofon dla siebie.

Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/includes/menu.inc).
Jednym z najważniejszych gadżetów, których się używa w domach i mieszkaniach są domofony. Najprostsze modele kosztują już od kilkudziesięciu złotych, i jest to bardzo rozsądna kwota jak za wygodę, którą oferuje domofon. Podstawową funkcją domofonów jest komunikacja pomiędzy wnętrzem obiektu a bramą lub drzwiami wejściowymi. Dzięki temu będzie możliwe sprawdzenie, kto będzie przychodził w gości, a także zdalne otworzenie drzwi wejściowych lub bramy. Tradycyjny domofon składa się z dwóch głównych elementów.


Schody
Author: Devin Lieberman
Source: http://www.flickr.com
Pierwszym z nich jest kaseta, montowana w drzwiach wejściowych albo bramie. Wyposażona jest ona w głośnik, mikrofon i przycisk do dzwonienia. W przypadku domofonów w domach jednorodzinnych jest to przeważnie tylko jeden przycisk. W budownictwie wielorodzinnym albo biurach domofony będą miały możliwość wybrania lokalu z jakim chce się skontaktować. Nieco starsze wersje miały dla każdego numeru odpowiedni przycisk. W nowoczesnych rozwiązaniach wykorzystuje się cyfrowe wybieranie, po prostu wybiera się na klawiaturze właściwy numer i domofon będzie się łączył z odpowiednim mieszkaniem - .

Drugim elementem domofonów jest słuchawka, zlokalizowana w środku lokalu. Ona również posiada głośnik (głośnik wifi) i mikrofon, ale nie ma klawisza do wybierania, a układ zwalniania zamka. Umożliwia on zdalne otwarcie wejściowych drzwi albo bramy, przez co nie trzeba tam iść aby wpuścić gościa. Domofony są produkowane w różnych wersjach i odmianach. Proste odmiany robi się w wersji analogowej, i takie urządzenia bardzo dobrze będą się sprawdzać w pojedynczych domach.


obciążalność kabli)reak-->
budynek energooszczędny Libeskind Villa
Author: RHEINZINK Polska Sp. z o.o.
Source: www.rheinzink.pl
W blokach mieszkalnych i biurach znacznie praktyczniejsze są wersje cyfrowe, które pozwalają na prosty wybór numeru, pod który się dzwoni. Coraz bardziej popularne stają się również videodomofony, są one dodatkowo wyposażone w wyświetlacz i kamerę, które pozwalają na zobaczenie tego, co się dzieje przed wejściem. Domofony oferowane są przez liczne firmy, bardzo dużą popularnością pośród klientów cieszą się domofony renomowanej firmy - .