You are here

Wylewki anhydrytowe, cementowe a może gipsowe – na jakie postawić do swojego domu

Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/karenmogul.com/includes/menu.inc).
Kiedy planujemy budowę swojego domu większość osób myśli o planowaniu okien w poszczególnych wnętrzach, rodzaju dachu, kolorze tynku, kolorach ścian wewnętrznych, a dalej o drzwiach oraz o tym, co będzie mieścić się za drzwiami. Większość osób oczami fantazji planuje wybór mebli i dekoracji. Uznajmy, że posiadamy już częściowo zbudowany i uzupełniony dachem dom. To dopiero początek wędrówki. Teraz przyszedł czas na wylewki.

remont - akt
Author: You Tube - Tomasz Szafarek
Source: http://www.flickr.com
Wiele osób, choć niezaznajomiona z branżą budowlaną, wie, czym jest popularnie nazywana wylewka. Dla niezorientowanych, to warstwa podłogi, która układana jest bezpośrednio pod posadzką Najczęściej używane wylewki są to wylewki cementowe, wylewki anhydrytowe oraz wylewki samopoziomujące, jakie niektórzy zwą: posadzka samopoziomująca.

Wylewki cementowe to uniwersalny typ, tradycyjnie stosowana przez Polaków.

Czy niniejszy wpis jest według Ciebie wartościowy? Jeżeli tak, to z pewnością zaabsorbuje Cię także to wiarygodne opracowanie (http://prymat.net/oferta/szalunki/szalunki-stropowe/) - traktuje o pokrewnej kwestii.

Przygotowywane są one na bazie cementu, piasku i wody. Stąd też ich nazwa. Dalej idąc, wylewki anhydrytowe, ogólnie nazywane wylewkami gipsowymi, jak sama nazwa mówi bazują na gipsie, a dokładnie ujmując, rodzaju gipsu - anhydrytu. W odniesieniu do wylewek cementowych, te są bardziej elastyczne i co ważne – można je używać pod ogrzewanie podłogowe. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ich wytrzymałość jest nieco mniejsza, niż w przypadku użycia wylewek cementowych i wynosi 20 MPa. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wylewki anhydrytowe mogą znaleźć zastosowanie jedynie na powierzchniach suchych, bo nie są one odporne na wilgoć.

Gdy pomyślisz, że warto zgłębić większą ilość szczegółów wiążących się z omawianą tutaj tematyką, zerknij na źródło info (https://www.warynski.pl/blog/polozenie-mieszkania-wzgledem-stron-swiata/) - w tamtym miejscu znajdziesz analogiczne zagadnienia.

I na zakończenie, posadzka samopoziomująca – jest to gotowy rodzaj podkładu, który można dostać w niemal każdym markecie budowlanym.

Jest to podkład o półpłynnej konsystencji, który połączony z właściwą dawką wody i rozlany po podłożu tworzy tak zwany podkład samopoziomujący. Zastosowane w podkładzie składniki budowlane sprawiają, że podłoga powstała w oparciu o taki podkład jest bardziej odporna, zapobiegając pękaniu.
Posadzka samopoziomująca jest najbezpieczniejszą formą wylewki, bo nie potrzebuje ona jakichś specjalnych przygotowań – wszystko, co istotne dostajemy już w środku. Wystarczy tylko trzymać się opisu producenta co do ilości wody i podłogę mamy już gotową. W dalszym etapie, po zrealizowaniu planu wykonania wylewki można już planować następne prace wykończenia domu. Jeszcze tylko podłoga, ściany i płytki i można myśleć o wyposażeniu i dekoracjach. Miłego mieszkania!